Kijevi elnöki hivatal: Ukrajna méltányos tárgyalásokra akarja rábírni Moszkvát a kurszki offenzívával
A hivatalos ukrán állítás szerint 82 települést és 1150 négyzetkilométernyi területet foglaltak el eddig az ukrajnai csapatok a Kurszk régióban.
A hivatalos ukrán állítás szerint 82 települést és 1150 négyzetkilométernyi területet foglaltak el eddig az ukrajnai csapatok a Kurszk régióban.
A városban található az egyetlen tranzitállomás, amelyen Oroszország még földgázt szállít Európába Ukrajnán át.
Lassan két éve, 2022 szeptemberében robbantották fel akkor még ismeretlen elkövetők az Oroszországot és Németországot közvetlenül összekötő Északi Áramlat 1 és 2 gázvezetéket. Mára ismertté vált a hibát elkövető tettesek személyazonossága, és az is biztosnak tűnik, hogy a robbantók inkább kitüntetést, mintsem büntetést kapnak majd.
Az ukrán parlament emberi jogi biztosa szerint Moszkva kezdeményezte az egyeztetéseket.
Az Ukrajnába érkező F–16-os harci gépek javítják az orosz agresszió ellen harcoló ukrán hadsereg képességeit, ám sok minden függ attól, hogy a nyugatiak milyen eszközöket adnak át a repülőkkel együtt.
Ukrajna szerint viszont egyre mélyebbre hatolnak Oroszországban.
Az elnök szerint az ukrán csapatok kilométerről kilométerre haladnak előre a kurszki régióban, ahol heves harcok dúlnak.
Mitől más a mostani, mint a tavalyi benyomulás – és hogyan maradhatnak ukrán csapatok több mint egy hete orosz földön? Hogyan fordult át reményvesztettségből ellentámadásba az ukrán haderő? Mit érzékel az orosz lakosság? És mit szólnak Kijev nyugati szövetségesei? Közéleti podcastunkban összefoglaltunk mindent, amit Ukrajna kurszki offenzívájáról tudni érdemes.
Egyelőre semmi jele annak, hogy az ukrán támadókat kiszorítanák az oroszországi Kurszk környékéről. Bár aligha lesz tartós az ukrán ottlét, a merész vállalkozás mindenképpen komoly következményekkel jár.
Egy hete nyomul előre Oroszország területén belül az ukrán hadsereg, a művelet célja sejthető, ahogy a végső kimenetele is. Helyszíni tudósítások alapján bemutatjuk, milyen az ukrán csapás és az orosz válaszcsapás a betörésben résztvevő katonák és a határvidék mindkét oldaláról menekülni kényszerülő civilek szemszögéből.
A tervek egy NATO-val való konfliktus esetére készültek.
A kurszki régióba hatolt be az ukrán hadsereg.
Az első békecsúcson nem vettek részt az oroszok, és egyelőre a másodikra sem nyitottak.
Az elnök szerint az orosz hadsereg határozottan tör előre.
A Reuters által megszerzett vámadatok szerint közvetlenül az ukrajnai invázió megindulása előtt óriásit ugrott az amerikai és az EU-s készpénz behozatala az országba, és a valutaimport azóta is tart.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint az orosz erők tüzet gyújtottak a nukleáris létesítmányben, amelyet ellenőrzésük alatt tartanak, az orosz külügyminisztérium viszont azt közölte, hogy Ukrajna folytat “terrorakciót” a térségben.
Több tucat fehér háromszöggel megjelölt katonai járművet azonosítottak.
Az ukrán elnök először beszélt nyíltan arról, hogy az ukrán csapatok behatoltak orosz földre, és “az agresszor területére” tolják a háborút. A területen, Kurszk térségében az orosz védelmi minisztérium szerint eközben megállították az ukrán előrenyomulást.
A fehérorosz elnök utasítására csapaterősítéseket vezényeltek az ukrán határra Homel és Mazir közelében.